Yüzme Teknikleri

0
340
Görünümler

Sadece yaz aylarında deniz ya da havuza giriyorsanız yüzme sizin için serinlemekten başka bir işe yaramamaktadır. Oysa dünya üzerinde büyük bir popülasyona sahip spor dalları arasında yer alan yüzme, tüm vücut kaslarını aynı anda çalıştırmasından dolayı global bir etkinliğe sahiptir. Yüzme sırasında meydana gelebilecek tehlikeleri önlemek için bazı tekniklere göre hareket etmeniz gerekiyor. Bu yazımız içerisinde uygulanması gereken yüzme teknikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Serbest Yüzme Tekniği

Genel olarak kabul görmüş 4 temel yüzme tekniği bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan serbest yüzme tekniği, suya paralel olarak yatay bir şekilde yapılan yüzmeye verilen addır. Bu yüzme stili için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nefes senkronunu doğru bir şekilde sağlamaktır. Su içerisindeki duruşunuz, ayak vuruşunuz, doğru kol çekişinde bulunmanız daha hızlı mesafeler kat etmenizi sağlayacaktır. Su içerisinde iken kolu omuz yardımı ile sudan çıkararak baş hizasından uzanabildiği en uzak noktadan suya tekrar daldırılmalıdır. Parmaklar açık olacak şekilde suya tekrardan giriş yapan kolumuzu gövde yanına kadar getiriniz. Bu işlemi yaparken diğer kolunuzu da sudan çıkartarak aynı işlemi uygulayınız.

Sırtüstü Yüzme Tekniği

Bir diğer yüzme sitilleri ise sırtüstü yüzme sitilidir. Sırtüstü olacak şekilde suya paralel olarak duruş alınır. Bu yüzme tekniğinde kesinlikle vücudun rahat olması gerekmektedir. Ayaklar, tam gergin olacak şekilde suyun içerisinde suya paralel şekilde olması gerekmektedir. Bu yüzme stilinde kolları baş hizasından olabildiğince en geriye doğru atarak dirsekler kırık bir şekilde suya daldırmanız gerekmektedir. Kollar, sudan çıkartılırken kesinlikle düz bir şekilde çıkartılmalıdır. Aksi halde ilerleme kat etmeniz mümkün olmayacaktır. Eklenen görselde de gördüğünüz gibi su içerisinde iken kol bükülür, sudan çıkartırken gergin hale getirilir.

Kurbağalama Stili

Kurbağalama, yüzme teknikleri içerisinde belki de en kolayıdır. Su içerisinde iken hem kol hem de ayaklar daire şeklinde hareket ettirilir. Kolları resimde de görebileceğiniz üzere baş hizasında iken birleştirip ileri doğru uzatırken yana doğru açınız. Kolların bu yüzme stilindeki görünümü aynı kurbağa bacağı gibi olmalıdır.

Kelebek Yüzme Stili

Yüzme stilleri hayvanların doğa içerisindeki hareketlerinin gözlemlenmesi sonucunda isimlendirilmiştir. Evet, yüzme teknikleri arasında belki de dünyadaki en zor stilin kelebek yüzme stili olduğunu bilmeniz gerekiyor. Su içerisinde iken öncelikle dizler bükmeniz gerekecektir. Resimde de göreceğiniz üzere bacakların bükülme anına göre kolları hareket ettirerek ilerleme kat edilir. Resme aldanmayın uygulama aşamasında oldukça zorlanabilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz