Yüzme Öğrenmek İçin Ne Kadar Zaman Ayırmalı?

0
713
Görünümler

Yüzme öğrenmek isteyen birçok kişi, yeterli seviyeye gelmek için ne kadar zaman ayırmaları gerektiğini merak ederler. Bireysel olarak yapılan spor türleri içerisinde yer alan yüzme, kişilerin becerileri ve yetenekleri doğrultusunda öğrenilebilmektedir. Doğuştan yüzme konusunda yetenekli olan kişilerin eğitim dahi almadan profesyonelce yüzdüklerini, kısa sürede yüzme öğrendiklerini söyleyebiliriz. Birçok kişi tarafından yüzme öğrenmek için ne kadar zaman ayırmalı sorusu için bu yazımız içerisinde detaylı bilgilerde bulunmaya çalışacağız. Yüzme öğrenme, kişinin geçmiş spor deneyimlerine göre, yüzme eğitimi alacağı öğretmenin yeteneklerine göre oldukça değişkendir. Yüzme öğrenmeye etki eden en önemli faktör ise öğrencinin yaşıdır. Küçük yaşlarda alınan eğitimlerin daha kısa sürede kalıcı etkiler meydana getirdiği görülmektedir.

Yüzme Öğrenmek İçin Harcanması Gereken Zaman

Bu yazımız içerisinde yer alacak olan yüzme öğrenmek içi ne kadar zaman ayırmalı konusunu yüzme eğitimi alacak kişiler üzerinden değerlendirmeye çalışacağız. Yüzme eğitimi alacak kişi 3 yaşında bir bebek ise haftada 2 günden oluşacak bir eğitim planı oluşturulmalıdır. Bu program aşamalar halinde oluşarak bebeğin suya alışması, su da nefes alıp verme egzersizleri gibi sırası ile devam etmelidir. Zaman içerisinde ilerleme kat edilmesi ile haftada 3 gün zaman ayrılmaya başlanmalıdır.

4 yaş grubundan başlayarak 12 – 12 yaş grubunun yüzme eğitimleri ise biraz daha ağır olacak şekilde ilerlemelidir. Başlangıçta haftada 3 gün olacak şekilde başlanan yüzme eğitimleri ileri ki dönemlerde haftada 4 güne kadar çıkarılmalıdır. Bu süre içerisinde temel olarak suda duruş, yüzme tekniklerine genel bakış ve yüzme teknikleri sırası ile öğrenilmelidir.

Yetişkin bireyler, genel olarak hayatlarındaki akıştan ötürü yüzmeye ne kadar vakit ayırabilecekleri konusunda biraz tedirginlerdir. Bu nedenle son zamanlarda sıklıkla yüzme öğrenmek için ne kadar zaman ayırmalı sorularının geldiğini görüyoruz. Yetişkinler için uygulanacak olan yüzme eğitimlerinin de haftada 3 gün ile başladığını söyleyebiliriz. Zaman içerisinde alınan ilerleme ile beraber yüzme eğitimlerinin haftada 4 güne çıktığını söyleyebiliriz. Kısa sürede yüzme öğrenmek size teknikleri kavrama konusunda bir dezavantaj oluşturacaktır. Uzun süreye yayılarak öğrenen bir yüzme sizlere profesyonellik kazandıracağı gibi iyi bir yüzücü olmanızı sağlayacaktır.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz