Yüzme Nasıl Öğrenilir?

4
1435
Görünümler

Yüzme, insanların yapabileceği en güzel spor dallarından birisi olarak biliniyor. Vücudun hemen hemen her noktasına çalışmasına yarayan bu spor dalı, insanların zaman içerisinde öğrenmeleri ile kazanılıyor. Yaz aylarında tatillere gitmekten kaçınan bir çok kişinin nasıl yüzme öğrenebilirim? Sorusu sorduklarını görüyoruz. Bu yazımız içerisinde yüzme öğrenme ile ilgili merak edilen tüm ayrıntıları dile getirmeye çalışacağız.

Bazı kişiler için hem zor hem de kolay bir aktivite olarak görülen yüzme, insanların aynı bisiklet sürmeyi öğrenmesi gibi kazanılmaktadır. Birçok kişi, kendini suya bırakma konusunda korku dolu anlar yaşamaktadır. Oysa; suyun kaldırma kuvvetinin oldukça fazla olduğunu, herhangi bir şekilde batmadan rahat bir şekilde su üstünde durabileceğimizi bilmemiz gerekir. Konumuzun en başında belirttiğimiz gibi bu yazımızın içerisinde yüzme nasıl öğrenilir sorusuna yanıtlar vereceğiz.

Yüzme Öğrenmek İçin Ne Yapılmalı?

Yeni başlayanlar için yüzme öğrenme işlemleri göğüsü aşmayacak şekilde havuz ya da deniz içerisinde egzersiz yaparak başlanmalıdır. Sürekli olarak kendimizi suya bırakarak su üstünde kalma çalışmaları yapmalıyız. Bu esnada sakinliğin bizi korumalı, herhangi bir durumda boğulma tehlikesi yaşamamak adına kontrolü elde tutmalıyız. Belirli bir aşamaya kadar kendimizi su üstünde tutamayabiliriz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere sürekli yapılacak antrenmanlar sonucunda yavaş yavaş kendimizi üstünde bıraktığımız göreceğiz. Yatay bir şekilde su üstünde kalabilmenin aslında en kolay yolu derin nefes alarak göğüs şişkinliği oluşturmaktır. Nefesinizi kontrol ettiğiniz sürece rahat bir şekilde su üstünde kalabilirsiniz.

Su üstünde durmayı başarmamız ile beraber yüzme öğrenme işleminin ikinci aşamasına geçmemiz gerekecektir. Yavaş yavaş kulaç atmayı denemeli, aynı anda ayaklarımızı da aşağı yukarı doğru oynatmaya çalışmalıyız. Su altında bisiklet pedalı çeviriyormuş gibi yapacağımız hareketler bizi yüzerken hareket kazanmamızı sağlayacaktır. Tabii bunların bir anda olmayacağını, yapılacak antremanlar ile zaman içerisinde öğrenileceğini bilmeniz gerekiyor. Buraya kadar yüzme nasıl öğrenilir sorusuna kısa da olsa yanıtlar vermeye çalıştık. Su üstünde kalabilen her kişi malesef ki yüzücü olarak kabul edilemiyor. Kol alıştırması ile kendisini su yüzünde ilerletmek herşeyden önce gelir. Bu nedenle kol ve bacak hareketlerinin su üstünde durmaktan daha önemli olduğunu bilmeniz gerekir.

SonrakiYüzme Teknikleri
Paylaş

4 Yorumlar

    • Atıcılık sporunda olduğu gibi vurmaya odaklanırsanız ıskalarsınız 🙂 Sizde suyun üzerinde kalmaya odaklandığınız sürece kendinizi batıyormuş gibi hissedeceksiniz. Bu durumu daha fazla antreman ile aşabilirsiniz. Bir süre sonra kendinizi suyun üzerinde tutmak için çaba satf etmediğinizi göreceksiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz