Yüzme Nasıl Öğrenilir Resimli Anlatım

0
1736
Görünümler

Profesyonel olarak yüzme sporu ile ilgilenmek isteyen bir kişi, kaç yaşında olursa olsun başarılı bir şekilde yüzmeyi öğrenebilir. Gerek bireysel çalışmaları ile gerekse alacağı dersler ile öğrenme sürecini başarılı bir şekilde tamamlayabilir. Bu konu hakkında yazılı kaynak bulmak isteyen kişiler kişin yüzme öğrenme konusunda bazı bilgiler paylaşmaya çalışacağız. Bu konuda ilk olarak yüzme teknikleri üzerinden bilgiler vererek nasıl yüzme  öğrenilir sorunuza yanıt vermeye çalışacağız.

Serbest Yüzme Tekniği

Birçok kişi tarafından yüzme nasıl öğrenilir sorusuna teknikler üzerinden yanıt vermek istiyoruz. En basit yüzme tekniği olarak gösterilen serbest yüzme stili, oldukça basit hareketlere sahiptir. Halk arasında kulaç yüzüşü anlamına gelen bu teknik, yüzücünün su üzerinde durma çabası göstermeden sistematik kol ve bacak hareketleri yaparak ilerleme kat etmesini konu edinmektedir. Serbest yüzme tekniği ile yüzme derslerine başlayacak kişi, ilk olarak havuz ya da deniz ortamında boyunu geçmeyecek şekilde suya girerek önce nefes, sonrasında ise suda durma egzersizleri yapması gerekiyor. Yukarıda eklediğimiz görselde kol ve bacakların nasıl hareket etmesi konusunda bir bilgi paylaşmaya çalıştık.

Sırtüstü Yüzme Tekniği

Suya yatay olarak uzanıp arkaya kol atarak yapılan yüzme sırtüstü yüzme tekniği olarak kabul ediliyor. Ayaklar, suya paralel olacak şekilde su altında bulunurken kollar dik bir şekilde geriye atılır. geriye atılarak suya inen kol, vücuda doğru bükülerek suyu geriye doğru iterek hareket kazandırır. Aynı zamanda bacaklarını palet gibi kullanan yüzücüler, su içerisinde hızlı bir ivme kazanır. Sırtüstü yüzme tekniği konusunda eklediğimiz görsel, yüzme nasıl öğrenilir sorunuza az da olsa katkı sağlayacaktır.

Kurbağalama Yüzme Tekniği

Suyun üzerine düz bir şekilde yatar pozisyonda duran yüzücüler, kurbağalama yüzüş stilinde kalçalarını olabildiğince dışarıda tutmaya çalışır. İki kol, birbirine paralel olacak şekilde suya daldırılarak yüzücünün ileri doğru atımını sağlar. Bu esnada nefes alış verişi yüzme pozisyonu bozulmadan başın hafifçe sudan çıkarılması ile sağlanır. Eklediğimiz görselde de görebileceğiniz üzere oldukça zor ve riskli bir yüzme stili olduğunu görüyoruz.

Kelebek Yüzme Stili

Uygulanması belki de en zor yüzme stilleri arasında yer alan kelebek yüzme stili, kurbağalama ile benzer özelliklere sahip olduğu görülüyor.Bu yüzme stilinde kollar ve ayaklar sanki birleşmiş gibi eş zamanlı hareket eder. Bellerinden destek alan yüzücüler, eklenen görselde de görebileceğiniz gibi kol ve bacaklarını aynı anda kullanıp kısa sürede hızlı mesafe elde etmeye çalışırlar. Bu yazımız içerisinde kısaca kelebek yüzme stili hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz