Uzmanların Bebek Yüzmesi Hakkındaki Görüşleri

0
174
Görünümler

Son yıllarda gitgide artan yüzme eğitimi ailelerde birtakım sorunların oluşmasına neden olmuştur. Bilindiği üzere dünya üzerindeki en sağlıklı spor aktivitesinin yüzme olduğunu belirten uzmanlar, eğitimler konusunda da birtakım fikirler paylaşmaktadırlar. Son zamanlarda birçok ailenin bebeklerde yüzme eğitimi aldırmak istemesi bu konuda bilimsel açıklamaların yapılmasına neden olmuştur. Uzmanlar, bebek yüzmesi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın nefes çalışmasından geçtiğini belirtmektedirler. İlk önce bebeklere nefes alma ve verme konusunda bazı yüzme gereksinimleri öğretilmelidir. Su üzerinde ağzından nefes alıp su altında iken burundan nefes verme kesinlikle ilk olarak denenmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Bebekler için oldukça sağlıklı bir aktivite olan yüzme dediğimiz gibi nefes çalışmaları ile kazandırılması gerekiyor. Aynı zamanda suyu kendilerine doğru çekme ve itme becerileri kazanmaları gerekiyor. Git gide artan bebek yüzme kurslarının açılması, bazı eğitmenlerden ötürü bilinçsiz şekilde ilerleyebiliyor. Özellikle doğumdan hemen sonra bebeklerin ayaklarını suya devrilmeleri gerektiğini belirten uzmanlar, yüzmenin en kısa zamanda bebekler tarafından öğrenilmesi gerektiğini belirtmekteler. Yüzme gelişim evresindeki bir bebek için psiko motor becerilerini geliştirdiği için oldukça önemlidir.

Yüzmenin Bebeklere Olan Faydası Nedir?

Aileler, bebek yüzmesi konusunda alınan eğimlerden ne gibi kazanımlar elde edebileceklerini merak etmektedirler. İlk olarak bebeğinizin bir kişinin yardımına gerek kalmadan tek başına su üzerinde durabilmesi en büyük fayda olduğunu biliniz. Bireysel olarak anne ve babaların kesinlikle yüzme eğitimi vermemeleri gerekiyor. Profesyonel eğitmenler tarafından en fazla 8 kişilik gruplar dahilinde alınacak yüzme eğitimleri bebeklerin akranları ile beraber suda eğlenceli dakikalar geçirmelerine olanak sağlar. İlk etapta bebekleriniz sudan büyük oranda korkabilir. Bu gibi durumlarda eğitmenin devreye girmesi gerektiğini, sakinleştirme ve su ile ilk temasın Eğitmen tarafından yapılması gerektiğini biliniz.
Özellikle denizde yüzen bebeklerin kas ve sinir sisteminin oldukça hızlı bir şekilde geliştiği görülüyor. Fiziksel olarak bebeklere büyük bir etki kazandıran yüzme bebeklerdeki gelişim hızını her alanda daha da güçlendiriyor. Tüm uzmanlar tarafından bebek yüzmesi konusunda paylaşılan bu bilgileri bizlerde ailelerin bilinçlendirmek için bu alanda paylaşmaya çalışıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz