Şnorkel Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
460
Görünümler

Tüpsüz dalış için gerekli olan materyaller arasında yer alan şnorkel, havuz ve denizin tadını doyasıya yaşamak isteyenler için birebirdir. Başta su altı dalış olmak üzere su altında yapılan her türlü gözlem faaliyetlerinde kullanılmasından ötürü birçok kişi tarafından tercih edilmekte. Son zamanlarda kullanım oranında meydana gelen artıştan ötürü “Şnorkelling” adında özel faaliyetleri oluşturulan bu materyal elbette oldukça dikkatli kullanılması gerekiyor. Bu yazımız içerisinde şnorkel hakkında merak edilen tüm ayrıntıları sizlere açıklamaya çalışacağız.

Şnorkel Nedir?

Su yüzeyinin biraz altında yapılan yüzmelerde nefes alıp verimini olanak sağlayan bir adet olan şnorkel, j harfi şeklinde bir yapıya sahiptir. Havuz ve denizlerde yapılacak küçük dalışlara elverişli olan bu alet kesinlikle derin dalışlarda kullanılamıyor. Oldukça eski zamanlardan beri kullanın bu ürün, bugünkü şeklini 1930 yılında almaya başlamıştır. Dalış sporları içerisinde gözlük ve palet ile beraber kesinlikle bulundurulması gerekenler arasında yer almaktadır. J harfinde olan yapısı, hortumu üzerinden dalan kişiye nefes alış verişi sağlıyor. Nefes borusunun bitiminde olan deniz gözlüğü, su altında görünümler yakalamanızı sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey, deniz gözlüğünün göze tam olarak oturup oturmadığıdır. Hortum ortalama olarak 30 cm ile 45 cm şeklinde satılmaktadır. 45 cm’den daha uzun şnorkel hortumu bulunmamaktadır.

Şnorkel Nasıl Kullanılır?

Nefes borusu ağza takıldıktan sonra gözlüğün takımının yapılması ve akabinde deniz ya da havuz dalışının başlanmalıdır. Kullanımı oldukça basit olan bu ekipman için önceden nefes egzersizleri yapılması gerekiyor. İnsanlar, normalde burunlarından nefes alıp vermeye alışık olduğundan dolayı şnorkel kullanımı sırasında biraz sorun yaşayabilirler.Bazı zamanlarda nefes alıp veriminin yapıldığı hortum su ile dolabilir. Dalış sırasında sert nefesler göndererek bu suyun dışarı atılması gerekmektedir. Kısa ya da başlangıç için yapılan dalışlarda kullanılan bu ekipmanı asla derin yerlerde kullanmaya kalkmayınız. Belirli bir derinlikten sonra devreye dalış tüplerinin girdiğini bilmelisiniz.

Dalış konusunda ne kadar profesyonel olursanız olun fakat asla tek başına su altına girmeyiniz. Özellikle şnorkeli yeni tanıyan kişiler, yanlarından geçecek bir deniz taşıtının etkisi ile korkup boğulma tehlikesi geçirebileceklerini bilmelidirler.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz