Sırt Üstü Yüzme

0
207
Görünümler

Serbest yüzme tekniğinin tam tersi olarak bilinen sırt üstü yüzme tekniği, yüzücülerin ikinci olarak öğrenmesi gereken yüzme tekniği olarak bilinmektedir. İlk olarak serbest yüzme stili öğrenmesi gereken yüzücüler, akabinde bu yüzme tekniğini öğrenmesi gerekmektedir. İlk olarak 1912 yılı olimpiyatları sırasında gözler önüne sürülen bu yüzme stili, günümüzde özellikle tatil turizmcileri tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Yüzücüler, bu yüzme stilinde su üstüne yatarak ellerin geriye doğru atılarak ayaklar yardımı ile ilerle kat edilmesi sağlanır. Kişinin oldukça rahat olması gereken bu yüzme tekniğinde, yapılacak en ufak hata suda batmaya neden olabilir. Bu yazımız içerisinde sırt üstü yüzme stili hakkında merak edilen diğer ayrıntıları yazımızın devamında sunmaya çalışacağız.

Sırt Üstü Nasıl Yüzülür?

Sırt üstü yüzme tekniğini öğrenmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu beli dik tutmaktan geçmektedir. Ayaklar ve ayak parmakları, duruş itibari ile su altında olması gerekir. Ayak parmakları, gergin bir şekilde ilerlemek için çırpılırken kollar geriye doğru atılır. Kol hareketi yapılırken avuç içinin kesinlikle dışa dönük olması gerekir. Bu durum, daha fazla suyu geriye doğru göndermenize olanak sağlar. Oldukça basit bir yüzme stili olmasına karşın birçok kişi su üzerinde sırt üstü durma konusunda sorun yaşamaktadır. Suya batma düşüncesinden dolayı dengede duramayan yüzücü adayları sırt üstü yüzme stilinin zor olduğundan yakınırlar.

Sırt üstü yüzme tekniğinin tercih edilmesindeki en önemli etmenlerden birisi de nefes alma konusunda herhangi bir özel zamana gerek olmamasıdır. Bu teknik ile yüzen kişiler, istediği zaman nefes alıp verebilirler. Bu yüzme stiline başlayacak olan kişiler ilk etapta su üzerinde yatay bir şekilde durmayı öğrenmeleri gerekiyor. ilk etapta sırt üstü suda durmak için oldukça güçlü bir nefes alınarak nefes tutma taktiği kullanılabilir. Yavaş yavaş geriye doğru yatarak başlayan egzersizler ayakları serbest bırakılma alıştırmaları ile öğrenilebilir. İlk etapta suda durmayı başaran kişilerin geri geri gitmesi zor olabilir. Bu da yine yapılacak antremanlar ile güçlendirilebilir. Bu yüzme stili ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar sade ve basitti.

ÖncekiKurbağalama Yüzme
SonrakiSerbest Yüzme
Paylaş

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz