Serbest Yüzme

0
269
Görünümler

Dünya üzerindeki en basit yüzme stili olarak bilinen serbest yüzme, her yaş grubu tarafından oldukça kısa bir sürede öğrenilmektedir. Yüzme sporuna yeni başlayan kişilere ilk olarak üretilen bu teknik, akabinde diğer yüzme stillerine de bir kapı aralamaktadır. Dünya üzerinde kabul görmüş 400 yüzme stilinden biri olan serbest yüzme tekniği, su içerisinde en fazla mesafe kat edilmesinden dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmekte. Uygulaması bakımından bir sağ kol, bir sol kol çekiş tekniği uygulanırken eş zamanlı olarak ayak vuruşları ile mesafe kat edilir. Bu yazımız içerisinde yüzme öğrenmek isteyen kişiler için bu yüzme tekniği ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunmaya çalışacağız.

Serbest Yüzme Tekniği

Serbest yüzme stili için ilk olarak kol hareketlerinin nasıl yapılması gerektiğinden bahsedelim; su altında bulunan kollar, üç farklı hareketten biri ile suyu geriye doğru rahat bir şekilde bitebilir. Aşağı, içeriye ve yukarıya doğru yapılan süpürme hareketleri en basit kol hareketlerini oluşturmaktadır. Yüzücüler, suya girdikleri an kolunu az bir miktarda ileriye doğru uzatarak avuç içlerini dışarı doğru çevirmelidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken tek şey; kol, suya girildiği andan itibaren omuz hizasında durması gerekmektedir. İlk etapta doğrudan çekişe başlanmalıdır. Suyun derinliklerine inilmeli, belirli bir ivme yakalandıktan sonra dirsek pozisyonu alınarak avuç içi ile su yakalanmaya çalışılmalıdır.

Su içerisinde kesinlikle, yatay bir duruş pozisyonu uygulanmalıdır. Baş, kesinlikle alın seviyesinde su içerisinde olmalıdır. Bir tur kulaç atımının ardından sudan çıkan baş, bu esnada nefes alarak tekrar eski pozisyonuna getirilmelidir. Kulaç hareketlerine göre ayaklar bir aşağı, bir yukarı yönde suya vurulmalıdır. Ayak vuruşunu kollardan itilen su ile eş zamanlı yapmak ilerleme hızını büyük oranda artırmaktadır. Eğer yazılı olarak serbest yüzme tekniğini öğrenme konusunda güçlük yaşayacağınızı düşünüyorsanız görseller ve videoları kesinlikle incelemenizi öneririz. İyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız profesyonel eğitim almaktan kaçınmayınız. 8 kişiyi geçmeyecek grup dersleri, tüm yüzme stillerini öğrenme konusunda size yardımcı olacaktır. Üst bölümde eklediğimiz resim, anlatımı özetleyen en güzel kanıtlardan birisidir.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz