Kelebek Yüzme

1
219
Görünümler
kelebek yüzme
kelebek yüzme

1935 yılında kurbağalama yüzme stilinden ayrılarak bireysel bir stil haline gelen kelebek yüzme, oldukça yeni olmasından dolayı diğer yüzme tekniklerinden ayrılmaktadır. Avrupa içerisinde 1951 yılında yaygınlaşmaya başlamasından dolayı Uluslar Arası Yüzme Federasyonu tarafından 1953 yılında resmilik kazanmıştır. Bu yüzme stili üzerinden kendisini geliştirmek isteyen birçok kişi, doğru hareketlerin nasıl yapıldığını merak etmektedirler. Profesyonel olarak kelebek yüzme stilini uygulamak isteyen kişiler, bacak hareketlerini kalçadan aldıkları güç ile uygularlar. Dizler, tam bükülme anında iken bacak suya iner ve ayak parmakları kapalı olacak şekilde içe doğru hareket eder. Bu işlem sonrasında alt bacak hızlı bir şekilde kırbaç hareketi şeklinde güçlüce itilerek ilerle kat edilecek.

Kelebek Yüzme Tekniği

Yukarıdaki anlatım size biraz karışık gelmiş ise kelebek yüzme ile ilgili eklediğimiz yukarıdaki görsel anlatımı daha net hale getirecektir. Bacakların nasıl hareket etmesi ile ilgili gereken noktaları anlattıktan sonra kol hareketlerinin nasıl yapılması gerektiğinden de bahsetmeye çalışacağız. Bu yüzme stilinde kollara 3 farklı hareket düşüyor. İlk harekette kollar su içerisine girerek su tutuşu sağlar. İkinci harekette kollar suyu çeker, üçüncü harekette ise kollar suyu geri iter. Kollar, suya girmeleri ile beraber ellerin dışarıya doğru hareket etmesi gerekmektedir. Suyun çekilmesi evresinde ise kolları yana doğru açan yüzücüler, dirseklerinden aldıkları güç ile suyu çekerek hareket kazanmaya çalışırlar. Su itme evresinde ise kolların suyu vücudun yanından

Her yüzme stilinde olduğu gibi kelebek yüzme stilinde de nefes alıp verimine dikkat edilmesi gerekiyor. Kolların hareketinin tam bitimi ile beraber yüzücülerin nefes alıp verme bölümüne geçilmelidir. Aksi halde kol ve bacak hareketlerini yaparken nefes alıp verme olasılığının olmayacağı bilinmelidir. 1953 yılından bu yana aktif olarak bilinen bir yüzme stili olmasına karşın kelebek yüzme dünya üzerindeki en zor yüzme stilleri arasında yer alıyor. Profesyonel olmayan kişiler, yukarıda belirttiğimiz adımların herhangi bir bölümünde büyük sıkıntılar yaşayabilir. Yüzme eğitimine gerekli özeni vermeniz durumunda belirli bir süreden sonra yavaş yavaş bu stile geçmeye başlayabilirsiniz. Bu yazımızda kelebek yüzme stili hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz