Bebekler Yüzmeye Ne Zaman Başlamalı?

0
267
Görünümler

Yüzme, artık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de eğlenceli bir spor dalı olarak görülmeye başlanmış olup profesyonel etkinliklerin düzenlendiği bir alan haline gelmiştir. Yaz aylarında tatile giden birçok kişi, kendileri gibi beneklerini de serinlemesi için denize ya da havuza sokmaktadırlar. Su, rahatlatıcı etkisinden dolayı bebeklerin en çok hoşlandığı şeyler arasında yer almakta. Herhangi bir olumsuzluk yaşamak istemeyen aileler, bebeklerinin ne zaman yüzme öğrenebileceğini, yüzmeye ne zaman başlamaları gerektiği konusunda fikirler araştırmaktadır. Bu yazımız içerisinde bebekler yüzmeye ne zaman başlamalı soruları için bazı bilgiler paylaşmaya çalışacağız.

Bebekler Ne Zaman Yüzebilir?

Birçok kişi, bebeklerin anne karnındaki durumlarından ötürü doğuştan yüzme yeteneğine sahip olduklarını belirtirler. Oysa; bu konu hakkında yapılan araştırmalar bizlere bebeklerin en az 3 yaşına kadar beklememizi gösteriyor. Doğuştan yüzme yeteneğine sahip olmayan bebekler, sadece anne karnında geçirdikleri süreden dolayı su içerisinde ne gibi davranışlar göstermesi bakımından avantaja sahiptirler. Vücutlarında gelişimlerine katkı sağlamak için bulunan yüksek orandaki yağlar, bebeklerin kısa süreli de olsa su üzerinde kalmalarına olanak sağlamaktadır. 3 yaşına gelen bebekler, artık yapısal olarak yüzme öğrenmeye hazırdırlar. Bu konuda profesyonel eğitimleriniz yoksa ailesi olarak bebeğinize yüzme ders ve tekniklerini verebilmeniz imkansızdır. profesyonel bir yüzme eğitmeni, ilk olarak bebeğinize suyu tanıtarak su içerisinde yapılması gerekenler hakkında eğitimler vermektedir. Bununla beraber yapılan diğer çalışmalardan da bahsedecek olursak;

Su üzerinde batmadan kalmayı öğrenen bebekler, aynı zamanda su içinde meydana gelebilecek tehlikelere karşı da eğitilmektedirler. Burada ailelerin dikkat etmesi gereken bazı noktalarda bulunmaktadır. Erken yaşta tam yürümeyi öğrenmeden bebeklerinin yüzme öğrenmesi için acele etmemeleri gerekmektedir. Bebeklerin hızlı bir şekilde ve sürekli yüzme eğitimleri alması ilerde bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bebeklerin erken bir dönemde yüzmeye başlaması, aynı zamanda hızlı bir şekilde boy uzaması kazanmalarını da sağlamakta. Yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlıklı bir yüzme ortamı oluşabilmesi için bebeklerinizin en az 3 yaşına kadar yüzme eğitimine başlatmamanızı öneririz. Bu yazımızda bebekler yüzmeye ne zaman başlamalı sorunuza yanıt vermeye çalıştık.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz